Haj, ki kisze, haj!

Képek a rendezvényről

A különleges télbúcsúztató szokások közé sorolható a kiszézés. Idén is sort kerítettünk erre a mulatságos, hangoskodó népszokás megtartására.

A kiszebáb a telet, a hideget, a rontást és általában a rossz dolgokat jelképezi. A tűz pedig a tisztító, gonoszűző szerepet tölti be. Amitől szeretnénk megszabadulni, azt egy papírra ráírva elégetjük a bábuval együtt. A kisze elégetése a megtisztulást, a tavasz eljövetelét jelképezi.

Idén a 3. b osztályosok Molnár Péter vezetésével készültek e hagyomány felelevenítésére. A gyerekeknek két hetük volt arra, hogy átgondolják és papírra vessék azokat a rossz tulajdonságaikat, melyektől szeretnének megszabadulni. Ezután már nem volt más hátra, mint a közös télűző rituálé.

A gyerekek kivonultak az udvarra, körbeállták a kiszét. A 3. b-sek énekkel, versikékkel próbálták minél messzebbre űzni a telet. Amint a kiszebáb lángra lobbant, minden gyerek közösen énekelt, s mindnyájan abban reménykedtünk, hogy most már eljön a tavasz.

E hagyomány egy év múlva ugyanígy meg fog elevenedni nálunk, s ugyanilyen izgatottan fogjuk énekelni:

"Kisze, kisze szalmából

perzselődj a lángoktól!

Vörös táncban hamvadj el,

nekünk most már tavasz kell!"

Bóni Cecília

Képek a rendezvényről