Egy nap a Fundoklia-völgyben

Képek a kirándulásról

Iskolánk tanulói, a közelmúltban, egy napot tölthettek iskolánk szervezésében az 1999 tavaszán helyi védettséget kapott Fundoklia-völgyben.

Az Érd-Sóskúti-fennsík 15-35 m mélyen bevágódott aszóvölgye és közvetlen környezete több védett növénytársulást, védett növény- és állatfajt rejteget az M7-es autópálya közvetlen szomszédságában.

A helybeliek csak „Mélyároknak” nevezett helyszínére külön busszal utaztunk ki, több fordulóval.
Az első, ami ott-jártunkkor feltűnt, hogy a száraz lejtősztyepp nem záródik, foltokban hiányos. Ezt a jelenséget itt azonban nem a dolomit okozza, hanem egy másik, hozzá nagyon hasonló ún. szarmata mészkő üledék.

A buszból kiszálló gyereksereg, a kíváncsiságtól hajtva már-már futásnak eredt a látnivalót mihamarabb felfedezni. Visszafordítva őket csodálkoztak el, hogy a füves puszta, amin állnak, az az egyik igen fontos értéke e tájnak, mert nem található az országban akárhol. Csak később látták be azt is, miután sorra fedezték fel a mezei tücskök földbeli járatai, a cselőpókok aknáit, hogy az a csúnyán kiszáradt és szúrós ördögszekér (mezei iringó), csak így vándorolhat a szél segítségével pusztában.

A „Mélyárok”-ba leereszkedve, ahol hűvösebb, nyirkosabb a klíma, többen csigaházgyűjtésbe kezdtek és a vezetőnk figyelmeztetésére elcsendesedve a szarkák „csörgését” hallgatták.

A legemlékezetesebb talán a látogatásból, a húsos som cserjéiről frissen leszedett és elfogyasztott édes termés volt mindenki számára.

A völgyet bárkinek ajánlhatjuk egy kis kirándulásra, tartsuk szem előtt a „Járt utat járatlanért …” és „Mindent a szemnek …” mondanivalóját, vagyis ne térjünk le a már meglévő ösvényekről, ne tépjünk le virágot, ezekkel is hozzájárulva a terület védelméhez.

Kovács Csaba

Kirándulás a Fundoklia-völgybe

Szeptember 16-án a 3. c osztály is részt vehetett az alsó tagozatos osztályok között azon a kiránduláson, melyet Tárnok és Törökbálint önkormányzata a Benta-völgy Fenntartható Fejlődés Projekt keretében szervezett a tanulók részére a Fundoklia-völgybe.

Pompás őszi időben kíváncsian vártuk ezt a természeti csodát, hiszen közelsége ellenére sem ismertük igazán. Az osztály sok természet- és környezetkedvelő csemetéje számára igazi csemege volt a terület. Nagy érdeklődéssel hallgatták a túravezető előadását az itt előforduló védett növényekről, állatokról, a hely kőzetanyagának keletkezéséről.

Különös volt mindezeket a helyszínen is megtekinteni.

Remélem, ez a kirándulás is hozzájárult a gyerekek környezettudatos magatartásának fejlesztéséhez.

Köszönjük a lehetőséget!

Valczerné Serestei Andrea
tanítónő


Képek a kirándulásról