A Bűnügyi és rendőrség-történeti múzeumban

Képek a kirándulásról

Hetedik évfolyamos tanulóink április utolsó péntekének délelőttjét, a helyi polgárőrség jóvoltából, egy érdekes kiállításon töltötte el: látogatást tettek a budapesti Bűnügyi és Rendőrség-történeti Múzeumban.

Bevezetésként egy rendhagyó órán vettek részt, ahol Dombi Sándor rendőr alezredessel beszélgetve megismerték mely állami és civil szervezetek hogyan és milyen módon foglalkoznak bűnmegelőzéssel és felderítéssel, rendfenntartással, közlekedésrendészettel. A foglalkozás vezetője konkrét esetek elemzésével hívta fel a figyelmet korunk veszélyeire, külön kitérve a tizenéveseket érintőkre. Szituációs játék érzékeltette milyen módon kerülhetik el a tanulók a rájuk leselkedő veszélyforrásokat, milyen módon segíthetnek másokon. Az ismertető legmegdöbbentőbb és legtanulságosabb része az volt, mikor az internet, mint újszerű bűnözési terület került elemzésre. Tanulóink ezzel szemben a legvédtelenebbek, hisz a számítógépes ismeretközlés életvitelük igen nagy részét tölti ki, és az ebben a környezetben kevéssé járatos szülők, felnőttek tapasztalati útmutatást, védelmet sajnos csak hézagosan tudnak adni.

A látogatás második részében tanulóink tárlatvezetés segítségével tekintették meg a múzeum kiállítási anyagát. Száz év távlatában került bemutatásra a bűnfelderítésben használt módszerek, technikai eszközök fejlődése. Többek között: ujjlenyomat-azonosítás, hazugságvizsgálat, kalligráfia, nyomrögzítés. Egy növendékünket a demonstrálásba bevonva tanulóink megtekinthették, hogy fél évszázaddal ezelőtt hogyan történt a gyanúsítottak fényképezése. Érdekes volt látni, hogyan fejlődött, változott a rendőrség ruházata, felszerelése, gépjárműparkja. Diákjaink a kiállított anyagban nyomon követhették néhány híres/hírhedt bűneset megoldását is. Ismerősként üdvözölhették a televíziós sorozatból jól ismert Kántort, a híres nyomozókutyát és Tuskót, filmbéli megszemélyesítőjét. Egy külön teremben pedig időrendbe szedve hazánk rendőrségének története elevenedett meg.

Köszönet a Tárnokőröknek, hogy lehetővé tették tanulóink számára ezt az érdekes, tanulságos és hasznos múzeumlátogatást.

Egri Ferenc

vissza


Képek a kirándulásról

 
 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

vissza