Október 23. (2009)

Képek az iskolai és községi ünnepségről

„Magyarország remény és pokol”

Az október 23-ai emlékműsor; melyet mind az iskolában, mind a községi ünnepély részeként a 8. a-sok és a 8. c-sek vittek színre; a himnusz közös eléneklésével kezdődött. Fedor Viktor bevezetőjében elmondta, hogy most emlékezünk meg Magyarország népének a sztálinista diktatúra elleni forradalmáról és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharcáról. Egri Eszter az előzményekről mesélt nekünk: A vasfüggöny leereszkedéséről, arról, hogy a párt ideológiája rátelepedett a mindennapi életre. Azokat, akik mégis szembeszegültek, bíróság elé állították, megölték. Függetlenséget, szabadságot, jólétet hirdettek, de valójában zsarnokság nyomorította a népet.

Az erőszak eme megnyilvánulását Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című verse idézi fel a legszemléletesebben. Barek Adrienn, Beck Dorina, Czeilinger Balázs, Czeilinger Péter, Csabai Máté, Fazekas Alexandra, Fehér Ivett, Földi Alexandra, Fülöp Dániel, Gonda Roland, Hajdú Tamás, Kapcsos Kinga, Katona Ádám, Kovács Gyula, Kubinyi Anna, Mókus Bettina, Papp László, Pej Szabolcs, Pintér László, Somogyi Rita, Szabó Márton, Tóth Barbara és Udvardi Márton szólaltatta meg az író gondolatait.

A szavakat tett követte. Amíg hat lány táncolt (amit ők terveztek), addig a többiek tapsoltak. (MHV: Nem tudok várni.) A hangulat egyre fokozódott. A gyerekek tüntettek, mint akkor az egyetemisták, s később, mint ahogyan a parlament elé vonuló tömeg tette. A műsor tetőpontján együtt kiáltozták az egykori jelszavakat, melyeket Bakos Orsolya, Haluska László, Juhász Anikó, Kaiser Alexandra, Márkus Viktória, Stefán Erik, Tóth Dávid készített el. A Kormorán együttes dalának „szólj, amíg szólhatsz” felszólítására, és az East Zúgó szél című dalára mozgással, táncolással fejezték ki a diákok az érzéseiket. Az egyre elszántabb küzdelmet Nagy Imre beszéde, Tamási Lajos Piros a vér a pesti utcán és Zas Lóránt Novemberben című verse idézte fel. Nyilas Lehel korabeli képek vetítésével színesítette az előadást, mely a Föld és Ég gyermekei (MHV) című fohász, majd a Szózat eléneklésével zárult. Szeretném megköszönni Bálint Évának, Pintér Lászlónénak és Egri Ferencnek odaadó segítségét, végezetül pedig a közönségnek a figyelmét, a felénk áradó szeretetét s a kedves szavakat, gratulációkat. Köszönjük.

Megyeriné Leszkovszki Katalin

Képek az iskolai és községi ünnepségről