Október 23. (2015)

Képek az községi megemlékezésről

Iskolánk mindig különös figyelmet fordít arra, hogy nemzeti ünnepeinkre méltó módon emlékezzünk.

Az ilyen alkalmakra készített előadások hármas célt szolgálnak. Egyrészt az iskolai és községi szinten előadott műsor tisztelgés 1848 és 1956 hősei és mártírjai előtt. Másrészt segíti tanulóinkat abban, hogy a múltbéli folyamatokkal való érzelmi azonosulás segítségével jobban megértsék azokat, így a „történelem az élet tanítómestere” mondás érvényesülésével a világunkban ma zajló változásokat is értőbben tudják befogadni. A harmadik igen fontos szempont pedig az, hogy ezeknek a megemlékezéseknek a létrehozása, előadása a résztvevők egyéni és közösségi fejlődésére egyaránt igen nagy hatással van, a cél elérése érdekében tett egyéni és közös erőfeszítés személyiségfejlődésüket pozitívan szolgálja.

Az idei, Megyeriné Leszkovszki Katalin tanárnő által létrehozott, osztálya, a 8. b-sek, és egy 8. a-s vendégszereplő által előadott műsor mindhárom szempontnak maximálisan eleget tett. Pedagógusként igen fontos számára, hogy a harmadikként említett, a külső szemlélő által nem annyira érzékelhető cél is megvalósuljon. Például törekszik arra, hogy lehetőleg minden tanuló szerepeljen osztályából, illetve igen fontos számára az is, hogy igazi, élő színpadi játékot hozzon létre, a domináns a diákok előadása legyen. Figyel arra is, hogy a beépített hang- és képbejátszások ne uralják el a fellépést, hanem azok háttérként beépítve a gyermekek munkáját erősítsék.

A létrehozott műsor igazolja, hogy Kati néni mestere a pedagógiának és mestere a magyartanításnak is.

És természetesen a produkció nem valósulhatott volna meg, ha a tanulóknak nincs meg az az áldozatos munkája, amit véghezvittek annak érdekében, hogy az előadás minél sikeresebb legyen. Mi, akik részesei lehettünk ennek az élménynek, köszönjük nekik.

Köszönet Bálint Éva tanárnőnek is, akinek háttér-dekorációja segített abban, hogy mélyítse azt a hatást, amit a szereplők játéka sugárzott felénk.

Egri Ferenc

Képek az községi megemlékezésről