Kedves Gyerekek!

Szeretettel köszöntünk benneteket a magyar illetve magyar származású, hazánkban illetve külföldön alkotómunkát végző tudósok, feltalálók, földrajzi felfedezők életét, munkásságát bemutató internetes kiállításon.

Fontosnak tartjuk, hogy megismerjétek őket, tudjatok róla, hogy mit alkottak, mivel járultak hozzá az emberiség egyetemes tudáskincséhez. Büszkék lehetünk rájuk, mert ez egyáltalán nem kevés. Szellemük, tudásuk országhatárokon átívelő volt.

Tudósaink, feltalálóink,  alkotásaikban foglalkoztak a matematikával, a természettudományok problémáival repüléssel, képi és hangi információ rögzítésével és átadásával, különböző járművek készítésével, illetve tökéletesítésükkel, számítástechnikával, erőgépek építésével,  és még sorolhatnánk. Felfedezőinkről pedig elmondhatjuk, hogy bár országunk határait óceán hullámai sohasem mosták, voltak olyanok akik a Föld távoli pontjaira eljutva tettek világhírnévre szert.

Kutatóink sok esetben munkásságuk nagy részét külföldön végezték, ahol számukra kedvezőbb gazdasági és technikai feltételek voltak adottak. Azonban gyökereiket nem felejtve ügyeltek arra, hogy tevékenységük kihasson az itthoni gazdasági életre is. Nekik is köszönhető, hogy a huszadik század első felében az egész világon elismerté vált a magyar tudás, és országunk a világ jelentős  gazdasági szereplőjévé vált.

Sajnos a második világháború utáni évek nem kedveztek a további fejlődésnek. Tudósaink nagy része nyugati országokba távozva elhagyta hazánkat, illetve akik már eleve kint dolgoztak nem tértek haza. További tevékenységüket, hazánktól elszigetelődve folytatták, így az a gazdasági életünkre már nem fejtette ki hatását. 

Hosszú évek elteltével, mikor már igencsak lemaradtunk a nyugati országokhoz képest, ismerte fel a kormányzat, hogy milyen fontos a különböző tudományos tevékenységek támogatása. Azonban az egyre elmaradottabb technológia, illetve a világ élvonalbeli kutatásaitól való elzártság továbbra is nagy probléma maradt. Bár ennek ellenére szórványos eredmények így is születtek.

Számottevő változás a kilencvenes években született hazánk nyitottá válásával. Remélhetőleg ennek hatására lesznek majd olyan kutatóink, akik hasonló eredményeket fognak elérni, mint bemutatott társaik, és majdan egy hasonló kiállítás alkalmával róluk is olvashat az érdeklődő.

A tablókon közel hatvanan szerepelnek, azonban az így sem teljes. A rengeteg név közül megpróbáltuk a legjelentősebbeket kiválasztani.

Az anyagot olvasva több mint két évszázadnyi időt áttekintve betekintést nyerhetsz az adott korszak technikai lehetőségeibe, műszaki kihívásaiba. Megfigyelheted azt is, hogy az első időben alkotó egy két név után a tizenkilencedik század második felében már milyen sokan tevékenykedtek, és elérve a huszadik század első felét számuk mily nagyra nőtt.

Utolsó gondolatként Marx György csillagász szavait idézzük, aki az alábbi mondatokban fejezte ki tiszteletét azon sok magyar előtt kik a huszadik század elején csillagokként ragyogták be a tudomány égboltját. Elmélyült olvasást kívánnak a kiállítás létrehozói

Panni néni, Feri bácsi

"...Az emberi kultúra hősei nem nyugodt évszázadok kényelmes jólétében születtek, nem akkor volt rájuk szükség. Lángelmék tér és idő szűk tartományaiban virulhattak ki, amikor baj volt: amikor nem működött tovább az évszázados recept.

Hazánkban aligha volt valaha is változóbb az időjárás, mint a századelőn, mikor pár éven belül császárság és köztársaság, parlamentarizmus és diktatúra, feudalizmus és ipari forradalom, dzsentri bürokrácia és általános közoktatás, imperialista hadüzenet és idegen megszálló csapatok bevonulása követte egymást szédítő kavargásban.

A XX. század kezdetén, változó égbolt alatt támadt a magyar tudománynak az a nagy generációja, amelyik maradandóbb nyomot hagyott az emberiség arculatán, mint Brezsnyev vagy Nixon; amelyért hazánkat tisztelni tanulta a világ Los Angelestól Taejonig..."

Marx György